Foteliki samochodowe – czym są i dlaczego są ważne?

Foteliki samochodowe – czym są i dlaczego są ważne?

Foteliki samochodowe – czym są i dlaczego są ważne?

Rynek siedzeń samochodowych jest obecnie bardzo dynamiczny. Świadczy o tym stale powiększający się katalog polskiego sklepu motoryzacyjnego oraz jego rosnąca popularność w ogólnej rozmowie o bezpieczeństwie na drogach. Jednak taki dialog koncentruje się głównie na opiniach użytkowników i ich doświadczeniach, a to nie wszystko.

Na rynku są foteliki samochodowe – co to jest?

Foteliki są integralną częścią wyposażenia każdego samochodu, niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, czy kombi. Czym one są i dlaczego są ważne?

Student prawa wypadkowego szybko zauważy, że samo określenie „foteliki samochodowe” jest dla niego często niezrozumiałe. Mógłby nie wiedzieć, że połączenie sił działających na daną część powoduje znaczny wzrost sił, jakiego należy się w tym przypadku spodziewać. O czym gadamy? Dowiedzmy się o tym.

Co to są foteliki samochodowe?

Cóż, w kontekście prawa wypadkowego chciałbym zwrócić uwagę na następującą definicję. Powinno nam wystarczyć choć trochę zaznajomić się z fotelikami samochodowymi, a będziemy mogli uzyskać o nich trochę więcej informacji.

Foteliki samochodowe to różnego rodzaju modyfikacje, które mają na celu poprawę komfortu użytkowania pojazdów poprzez zmianę położenia konkretnego siedzenia.

Osoba, która nie ukończyła 18 lat i chce mieć taki samochód – na przykład pasażer – nie powinna brać go w swoje ręce i ruszać – wszystko dlatego, że może o tym zapomnieć, np. gdy siedzenie zostanie przesunięte do pozycji przedniej lub tylnej. Oczywiście taka praktyka jest całkowicie bezpieczna.

Należy pamiętać, że połączenie sił działających z przodu iz tyłu pojazdu może spowodować zmianę położenia fotelika samochodowego. W tym przypadku ważna jest również zasada prawidłowego montażu fotelika samochodowego.